SGGW Witryn / Home / O Bibliotece / Regulaminy, instrukcje, formularze i inne dokumenty / Regulamin ZR 13 2009
Regulamin ZR 13 2009
Wersja PDF
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW
Biblioteki Głównej im. Władysława Grabskiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie obowiązujący od dnia 29.05.2009 r. na podstawie Zarządzenia Rektora nr 13 z dnia 29.05.2009 r.
Spis treści
- POSTANOWIENIA OGÓLNE
- UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW
- WYPOŻYCZENIA MIĘDZYBIBLIOTECZNE
- DZIAŁALNOŚĆ INFORMACYJNA
- ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA UDOSTĘPNIANE ZBIORY
- ZOBOWIĄZANIA CZYTELNIKÓW
- PRZEPISY ORGANIZACYJNE I PORZĄDKOWE
- POSTANOWIENIA KOŃCOWE
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Biblioteka Główna im. Władysława Grabskiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zwana dalej BG SGGW, jest ogólnouczelnianą jednostką o zadaniach naukowych, dydaktycznych i usługowych; pełni też funkcję ośrodka informacji naukowej i publicznej biblioteki naukowej.
- System biblioteczno-informacyjny SGGW stanowią : Biblioteka Główna i Biblioteki Wydziałowe.
- Czytelnie bibliotek mają charakter publiczny.
- BG SGGW i Biblioteki Wydziałowe świadczą usługi w zakresie udostępniania zbiorów, informacji naukowej i prac reprograficznych.
- Czas otwarcia BG SGGW i Bibliotek Wydziałowych podany jest do wiadomości czytelnikom poprzez informacje umieszczone przy wejściu do poszczególnych agend Biblioteki, w internecie oraz w wydawanych folderach i informatorach.
- Zbiory BG SGGW udostępniane są:
- prezencyjnie wszystkim zainteresowanym czytelnikom,
- poprzez wypożyczenia indywidualne,
- poprzez wypożyczenia międzybiblioteczne.
- Do wypożyczeń zbiorów Biblioteki uprawnieni są pracownicy naukowi SGGW, pracownicy SGGW niebędący nauczycielami akademickimi, doktoranci SGGW, studenci SGGW oraz emeryci SGGW.
- Biblioteka nie wypożycza na zewnątrz następujących zbiorów:
- czasopism,
- encyklopedii, słowników językowych i tematycznych, poradników,
- wydawnictw szczególnie cennych dla Biblioteki,
- druków polskich wydanych przed 1948 rokiem,
- dwóch egzemplarzy tego samego dzieła jednemu czytelnikowi,
- zbiorów specjalnych (m. in. oryginałów prac dyplomowych, norm, zbiorów kartograficznych),
- materiałów dużego formatu i objętości lub w złym stanie zachowania,
- dokumentów sprowadzonych drogą wypożyczeń międzybibliotecznych.
- Biblioteka nie zezwala na kopiowanie zbiorów specjalnych.
- Biblioteka udostępnia czytelnikom internet w celu poszukiwań literatury naukowej.
II. UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW
A. Zasady Ogólne
- Dokumentem uprawniającym do wypożyczeń jest:
- dla studentów legitymacja lub indeks,
- dla studentów studiów podyplomowych i z wymiany międzyuczelnianej aktualny dokument wystawiony przez właściwą jednostkę Uczelni (np. wykaz imienny, itp.),
- dla doktorantów legitymacja doktorancka,
- dla pracowników Uczelni dokument poświadczający zatrudnienie w SGGW.
- Pracownicy systemu biblioteczno-informacyjnego upoważnieni są do dokonywania odpisów z dokumentu tożsamości.
- Emeryci SGGW dokonują wypożyczeń na podstawie kaucji wpłaconej w kasie Uczelni. Wysokość kaucji określa Rektor Uczelni na wniosek Dyrektora Biblioteki.
- Termin wypożyczeń jest odrębnie określony dla każdej z agend BG.
- W przypadku przekroczenia terminu zwrotu Biblioteka nalicza opłatę za każdy dzień zwłoki. Wysokość opłaty ustala Rektor Uczelni na wniosek Dyrektora Biblioteki.
- Czytelnik może przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek przez internet lub bezpośrednio w Bibliotece przed jego upływem, o ile nie zostało złożone na nie zamówienie przez innego czytelnika.
- Przekroczenie terminu zwrotu powoduje blokadę konta we wszystkich agendach Biblioteki.
- Odblokowanie konta następuje po zwrocie przetrzymanych książek i dostarczeniu do właściwej agendy Biblioteki potwierdzenia wpłaty naliczonego zadłużenia.
- Biblioteka w uzasadnionych okolicznościach ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem ustalonego terminu.
- Czytelnik poprzez internet ma wgląd do swojego konta i na życzenie może otrzymać od dyżurującego bibliotekarza wydruk komputerowy konta.
B. Udostępnianie zasobów elektronicznych
- Posiadane zasoby elektroniczne w postaci abstraktowych lub pełno-tekstowych baz danych, Biblioteka udostępnia pracownikom naukowym, studentom i innym pracownikom Uczelni.
- Zasoby elektroniczne udostępniane są przez Bibliotekę zgodnie z zasadami licencji udzielonej przez dostawcę, na komputerach należących do sieci komputerowej Uczelni (numer IP), albo na podstawie przydzielonego uprawnionym osobom loginu i hasła.
- W miarę możliwości technicznych i za zgodą dostawcy bazy, Biblioteka może przekierować uprawnienia do korzystania z zasobów na prywatny komputer uprawnionego czytelnika.
- Korzystający z zasobów elektronicznych zobowiązani są do przestrzegania zasad korzystania z określonych baz. Nieprzestrzeganie ww. zasad może skutkować cofnięciem uprawnień do korzystania z zasobów elektronicznych Biblioteki.
C. Czytelnia z wolnym dostępem i magazyny Biblioteki Głównej
- W Czytelni ze zbiorów znajdujących się w wolnym dostępie mogą korzystać wszyscy, zainteresowani czytelnicy.
- Korzystanie ze zbiorów przechowywanych w Magazynach jest możliwe po złożeniu zamówienia u dyżurującego bibliotekarza i pozostawieniu aktualnego dokumentu.
- Do wypożyczeń zbiorów z Czytelni i Magazynów uprawnieni są pracownicy naukowi SGGW, pracownicy SGGW niebędący nauczycielami akademickimi, doktoranci SGGW oraz emeryci SGGW.
- Jednorazowo można wypożyczyć z Czytelni i Magazynów do 5 woluminów w każdej z agend.
- Dla tytułów, na które jest szczególnie duże zapotrzebowanie ilość wypożyczonych książek i termin wypożyczenia każdorazowo określa bibliotekarz dyżurny.
- Termin wypożyczeń:
- do 30 dni doktoranci SGGW, pracownicy SGGW niebędący nauczycielami, akademickimi i emeryci SGGW,
- do 6 miesięcy pracownicy naukowi SGGW,
- do 12 miesięcy katedry i inne jednostki organizacyjne Uczelni, które dokonują wypożyczeń długoterminowych.
- Książki wypożyczane na okres 12 miesięcy, na podstawie rewersu, przez Katedry i inne jednostki organizacyjne bezpośrednio obciążają konto Kierownika Katedry. Wypożyczone zbiory są poza wyznaczonym limitem jego indywidualnych wypożyczeń.
- W Czytelni na wyznaczonym przez bibliotekarza dyżurnego miejscu można korzystać z prac dyplomowych na podstawie Zarządzenia Rektora nr 22 z dnia 30 listopada 2004 roku (zmienionego przez Zarzędzenie Rektora nr 133 z 2021 r.)
- Możliwość korzystania z prac dyplomowych mają:
- pracownicy naukowi wyższych uczelni i instytucji naukowych oraz osoby piszące prace doktorskie i habilitacyjne,
- studenci SGGW na podstawie pisemnej zgody swojego promotora,
- studenci spoza SGGW na podstawie pisemne zgody swojego promotora oraz promotora lub kierownika jednostki SGGW, pod kierunkiem którego praca została napisana,
- w uzasadnionych przypadkach z prac dyplomowych mogą korzystać inne osoby na podstawie pisemnej zgody promotora lub kierownika jednostki, w której praca została napisana.
- Z Czytelni nie wypożycza się:
- podręczników,
- wydawnictw, na które jest szczególnie duże zapotrzebowanie ze strony studentów
- oraz zbiorów uwzględnionych w rozdz. I pkt 8.
D. Czytelnia Dydaktyczna z księgozbiorem tzw. „Szybkiego Wypożyczania”
- Książki przeznaczone do tzw. „SZYBKIEGO WYPOŻYCZANIA” mają prawo wypożyczać wyłącznie studenci SGGW. Status do korzystania z „Szybkiego wypożyczania” nadaje bibliotekarz dyżurny w Wypożyczalni Studenckiej lub w Oddziale Udostępniania.
- Jednorazowo można wypożyczyć 2 woluminy.
- Obowiązuje 24h termin wypożyczeń.
- W przypadku przekroczenia terminu zwrotu Biblioteka nalicza opłatę za każdą, kolejną dobę. Po zwrocie książek i dostarczeniu przez studenta dowodu opłaty za przekroczenie terminu zwrotu bibliotekarz w Czytelni lub w Studenckiej Wypożyczalni Podręczników likwiduje blokadę konta.
- Po każdej transakcji czytelnik może wydrukować aktualny stan swojego konta.
E. Studencka Wypożyczalnia Podręczników
- Do korzystania ze Studenckiej Wypożyczalni Podręczników uprawnieni są: studenci, pracownicy naukowi SGGW, pracownicy SGGW niebędący nauczycielami akademickimi, doktoranci SGGW i emeryci SGGW.
- Pierwszeństwo w wypożyczaniu podręczników mają studenci SGGW.
- Jednorazowo czytelnicy mogą wypożyczyć:
- 5 woluminów studenci, pracownicy naukowi SGGW, pracownicy SGGW niebędący nauczycielami akademickimi, doktoranci SGGW i emeryci SGGW,
- 10 woluminów studenci studiujący na więcej niż jednym kierunku na SGGW.
- Wszystkich czytelników obowiązuje 30-dniowy termin wypożyczeń.
- Konto biblioteczne pracownika, doktoranta i studenta jest ważne przez 5 lat. Po tym terminie konto może być uaktywnione na podstawie aktualnego dokumentu poświadczającego kontynuację studiów lub zatrudnienia w SGGW.
- Konto studenta studiów podyplomowych jest ważne 2 lata kalendarzowe.
- Konto studenta z wymiany międzyuczelnianej polskiej i zagranicznej jest ważne przez czas studiów na SGGW.
- W celu wypożyczenia książki, należy ją zamówić na własne konto, korzystając z katalogu Wypożyczalni Studenckiej na stronie internetowej Biblioteki Głównej. Znajdujący się w Wypożyczalni egzemplarz jest dostępny od momentu złożenia zamówienia.
- Czytelnik może zamówić książkę, która jest aktualnie wypożyczona. Wypożyczony egzemplarz jest dostępny od momentu zwrotu przez poprzedniego czytelnika, a o jego zwrocie czytelnik zostanie poinformowany e-mailem.
- Zamówione książki są do odbioru w Wypożyczalni w ciągu 3 dni. Po upływie terminu oczekiwania (3 dni) książka może być wypożyczona następnej osobie.
- Czytelnik może przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek przez internet lub bezpośrednio w Wypożyczalni przed jego upływem, o ile nie zostało złożone na nie zamówienie przez innego czytelnika.
- Czytelnikom studiującym w trybie zaocznym dopuszcza się możliwość przedłużenia przetrzymanych książek (o ile nie ma na nie zamówień) oraz wypożyczenia nowych na konto obciążone zadłużeniem, pod warunkiem, że zaległa opłata została naliczona w czasie aktualnie trwającego zjazdu. W ciągu miesiąca czytelnik jest zobowiązany do dostarczenia dowodu wpłaty. W przypadku niewywiązania się z tego terminu następuje blokada konta.
F. Biblioteki Wydziałowe
- W bibliotece wydziałowej ze zbiorów znajdujących się w wolnym dostępie mogą korzystać wszyscy zainteresowani czytelnicy.
- Korzystanie ze zbiorów przechowywanych w Magazynach jest możliwe po złożeniu zamówienia u dyżurującego bibliotekarza i pozostawieniu aktualnego dokumentu.
- Do wypożyczeń zbiorów z biblioteki uprawnieni są pracownicy naukowi SGGW, pracownicy SGGW niebędący nauczycielami akademickimi, doktoranci SGGW oraz emeryci SGGW.
- Jednorazowo można wypożyczyć 5 woluminów.
- Dla tytułów, na które jest szczególnie duże zapotrzebowanie ilość wypożyczonych książek i termin wypożyczenia każdorazowo określa bibliotekarz dyżurny.
- Termin wypożyczeń:
- do 30 dni doktoranci SGGW, pracownicy SGGW niebędący nauczycielami akademickimi i emeryci SGGW,
- do 6 miesięcy pracownicy naukowi SGGW,
- do 12 miesięcy katedry i inne jednostki organizacyjne Uczelni, które dokonują wypożyczeń długoterminowych.
- Książki wypożyczane na okres 12 miesięcy przez Katedry i inne jednostki organizacyjne bezpośrednio obciążają konto Kierownika Katedry. Wypożyczone zbiory są poza wyznaczonym limitem jego indywidualnych wypożyczeń.
- W bibliotece wydziałowej na wyznaczonym przez bibliotekarza dyżurnego miejscu można korzystać z prac dyplomowych zgodnie z Zarządzeniem Rektora nr 22 z dnia 30 listopada 2004 roku
- Możliwość korzystania z prac mają:
- pracownicy naukowi oraz osoby piszące prace doktorskie i habilitacyjne wyższych uczelni i instytucji naukowych,
- studenci SGGW na podstawie pisemnej zgody swojego promotora,
- studenci spoza SGGW na podstawie pisemnej zgody swojego promotora oraz promotora lub kierownika jednostki SGGW, pod kierunkiem którego praca została napisana,
- w uzasadnionych przypadkach z prac dyplomowych mogą korzystać inne osoby na podstawie pisemnej zgody promotora lub kierownika jednostki, w której praca została napisana.
- Z Czytelni nie wypożycza się:
- podręczników,
- wydawnictw, na które jest szczególnie duże zapotrzebowanie ze strony studentów
- oraz zbiorów uwzględnionych w rozdz. I pkt 8.
G. Wypożyczalnia Beletrystyczna
- Do korzystania z Wypożyczalni Beletrystycznej uprawnieni są: studenci, pracownicy naukowi SGGW, pracownicy SGGW niebędący nauczycielami akademickimi, doktoranci SGGW i emeryci SGGW.
- Jednorazowo można wypożyczyć 3 woluminy.
- Obowiązuje 30-dniowy termin wypożyczeń.
- Termin wypożyczenia książek można przedłużyć 2-krotnie.
- Pozostałe zasady wypożyczeń obowiązują jak w rozdz. II, pkt A.
III. WYPOŻYCZENIA MIĘDZYBIBLIOTECZNE
A. Sprowadzanie wydawnictw z bibliotek krajowych
- W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych Czytelnia BG sprowadza książki z bibliotek krajowych (z wyłączeniem warszawskich), których nie posiada we własnych zbiorach, pracownikom naukowym i pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi SGGW, doktorantom, studentom oraz emerytom SGGW.
- Czytelnicy z jednostek posiadających biblioteki wydziałowe, zamówienia na materiały z bibliotek krajowych składają w swojej Bibliotece.
- Książki z bibliotek krajowych są sprowadzane bezpłatnie.
- Sprowadzane materiały udostępniane są w ciągu 2-ch tygodni, wyłącznie na miejscu.
- Biblioteka Główna i biblioteki wydziałowe nie wydają rewersów służących do indywidualnych wypożyczeń międzybibliotecznych.
- BG i biblioteki wydziałowe nie sprowadzają materiałów z bibliotek warszawskich.
B. Sprowadzanie wydawnictw z bibliotek zagranicznych
- W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych BG sprowadza materiały z bibliotek zagranicznych dla potrzeb studentów, doktorantów, pracowników naukowych i pracowników SGGW.
- Wydawnictwa sprowadzane czytelnikom drogą wypożyczeń międzybibliotecznych udostępniane są wyłącznie na miejscu.
- Termin udostępniania podyktowany jest terminem zwrotu wypożyczonych materiałów zagranicznej bibliotece.
C. Sprowadzanie odbitek kserograficznych
- BG i biblioteki wydziałowe sprowadzają odbitki kserograficzne wydawnictw, których nie posiadają w swoich zbiorach.
- Zamówienia przyjmowane są wyłącznie od studentów i realizowane po uiszczeniu zaliczki.
- Odbitki są wydawane po opłaceniu pełnych kosztów w Kasie Uczelni.
- Pracownicy i doktoranci SGGW sprowadzają odbitki kserograficzne za pośrednictwem swoich katedr lub innych jednostek organizacyjnych Uczelni z pominięciem biblioteki.
- BG i biblioteki wydziałowe nie sprowadzają odbitek kserograficznych z warszawskich bibliotek.
D. Wypożyczanie własnych zbiorów
- BG i Biblioteki Wydziałowe wypożyczają bibliotekom w kraju zbiory własne zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie wypożyczeń międzybibliotecznych.
- Wypożyczenia międzybiblioteczne do bibliotek zagranicznych prowadzi Czytelnia.
- Terminy wypożyczeń książek z Biblioteki określane są bezpośrednio przy realizacji wypożyczenia.
- Koszty przesyłki wypożyczanych materiałów bibliotecznych obciążają zamawiającą bibliotekę.
- W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych Biblioteka z materiałów niepodlegających wypożyczeniom wykonuje odpłatnie odbitki kserograficzne z fragmentów dzieł uwzględniając przepisy obowiązującego prawa autorskiego. Wysokość opłat za wykonane i przesyłane odbitki kserograficzne określa Rektor Uczelni na wniosek Dyrektora Biblioteki.
- Wypożyczeniom międzybibliotecznym nie podlegają zbiory Biblioteki wyszczególnione w rozdz. I pkt 8.
IV. DZIAŁALNOŚĆ INFORMACYJNA
Oddział Informacji Naukowej
- Działalność informacyjną Biblioteki Głównej SGGW prowadzi i sprawuje nad nią nadzór Oddział Informacji Naukowej (OIN).
- OIN świadczy usługi informacyjne w zakresie zbiorów własnych Biblioteki (katalogi), zbiorów systemu biblioteczno-informacyjnego SGGW (katalogi, bazy danych, internet) oraz innych bibliotek w miarę posiadanych źródeł.
- OIN prowadzi działalność dydaktyczną poprzez:
- szkolenia biblioteczne dla studentów,
- szkolenia w zakresie korzystania z dostępnych źródeł informacji,
- przekazywanie informacji dotyczących działalności Biblioteki SGGW różnym grupom użytkowników (m.in. Komisjom Akredytacyjnym, przyszłym studentom Uczelni, itp.).
- OIN opracowuje bibliograficzną bazę publikacji pracowników SGGW i udostępnia ją na swojej stronie internetowej.
- OIN służy pomocą w poszukiwaniach literatury do prac dyplomowych wykonywanych w SGGW.
V. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA UDOSTĘPNIANE ZBIORY
- Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia wypożyczonych materiałów bibliotecznych, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.
- Stan książki czytelnik powinien sprawdzić przed wypożyczeniem, a ewentualne uszkodzenia natychmiast zgłosić bibliotekarzowi.
- W razie uszkodzenia lub zagubienia książki czytelnik zobowiązany jest do odkupienia tego samego tytułu lub wpłacić do kasy SGGW ekwiwalent pieniężny w wysokości wartości rynkowej książki doliczając aktualny koszt oprawy introligatorskiej oraz opłatę specjalną. Wysokość opłaty ustala Rektor Uczelni na wniosek Dyrektora Biblioteki.
- Wartość zagubionych książek określają agendy udostępniania w oparciu o przepisy wydane przez Rektora Uczelni na wniosek Dyrektora Biblioteki.
VI. ZOBOWIĄZANIA CZYTELNIKÓW
- Studenci kończący studia przed otrzymaniem dyplomu lub przerywający naukę zobowiązani są do:
- zwrotu wszystkich materiałów bibliotecznych,
- przedłożenia karty obiegowej w Studenckiej Wypożyczalni Podręczników w celu uregulowania wszelkich zobowiązań wobec Biblioteki.
- Pracownicy i doktoranci SGGW przed rozwiązaniem stosunku służbowego z Uczelnią zobowiązani są:
- do zwrotu wszystkich materiałów bibliotecznych,
- przedłożenia karty obiegowej w n/w kolejności:
- Bibliotece Wydziałowej
- Wypożyczalni Beletrystycznej
- Wypożyczalni Studenckiej
- Czytelni BG SGGW, w celu uzyskania ostatecznego rozliczenia się z Biblioteką.
VII. PRZEPISY ORGANIZACYJNE I PORZĄDKOWE
- W czytelniach obowiązuje cisza.
- Przed wejściem do czytelni należy pozostawić odzież wierzchnią w szatni, a wszelkiego rodzaju torby podróżne, plecaki, nieprzeźroczyste reklamówki w schowkach obok szatni.
- Obowiązuje zakaz wnoszenia do czytelni jedzenia i napojów oraz korzystania z telefonów komórkowych.
- Wykorzystane zbiory w czytelniach należy odkładać na wózki.
- Ostatnie zamówienia na wydawnictwa z Magazynu będą przyjmowane najpóźniej na 10 minut przed zamknięciem czytelni.
- Stanowiska internetowe są wygaszane na 30 minut przed zamknięciem Biblioteki.
- Dozwolone jest korzystanie przez czytelników z własnego sprzętu elektronicznego.
VIII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Czytelnicy zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień.
- Bibliotekarze zobowiązani są do udostępniania czytelnikom regulaminu Biblioteki na każde ich życzenie.
- Niestosowanie się do przepisów niniejszego Regulaminu upoważnia Dyrektora Biblioteki do ograniczenia uprawnień lub pozbawienia czytelników prawa do korzystania ze zbiorów.
- Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania zbiorów, które nie zostały ujęte w niniejszym Regulaminie podejmuje Dyrektor BG SGGW.
- Z dniem wejścia w życie niniejszego Regulaminu tracą moc dotychczas obowiązujące przepisy w tym zakresie.
ZAŁĄCZNIK NR 2
do Zarządzenia Rektora SGGW w Warszawie nr 13 z dnia 29.05. 2009 r w sprawie Regulaminu Biblioteki Głównej SGGW Opłaty specjalne i usługi świadczone przez Bibliotekę Główną i Biblioteki Wydziałowe SGGW1. | za nieterminowe zwracanie książek Biblioteka pobiera opłatę za każdy dzień zwłoki i od każdego tytułu | 0,50 zł |
2. | za zagubienie lub zniszczenie materiałów bibliotecznych Biblioteka pobiera za każdy tytuł aktualną cenę rynkową oraz opłatę specjalną w wysokości | 50,00 zł |
3. | za przekroczenie zwrotu wypożyczonych książek w trybie 24h Biblioteka pobiera opłatę za każdą kolejną dobę | 10,00 zł |