FemLibrary in Science
O FemLibrary
Projekt “FemLibrary in Science” jest inicjatywą realizowaną we współpracy z Biblioteką Główną SGGW w ramach Planu Równości Płci. Misja: Promowanie osiągnięć naukowych kobiet pracujących w SGGW i wzmacnianie ich roli w dziedzinie nauki. Zwiększanie świadomości społecznej na temat wkładu kobiet w rozwój nauki i badania. Umożliwienie dostępu do najnowszych publikacji autorstwa kobiet naukowców związanych z SGGW.
Najnowsze publikacje naukowczyń z SGGW
Archetype analysis and the PHATE algorithm as methods to describe and visualize pregnant women’s levels of physical activity knowledge
Szacuje się, że w krajach o wysokim dochodzie ponad 40% kobiet w ciąży jest niewystarczająco aktywnych fizycznie. Jednym z powodów jest niewystarczająca wiedza kobiet ciężarnych na temat dozwolonego wysiłku w czasie ciąży oraz zarówno zalecanej, jak i niezalecanej aktywności fizycznej.
FemLibrary in Science
Enhancements in Radiological Detection of Metastatic Lymph Nodes Utilizing AI-Assisted Ultrasound Imaging Data and the Lymph Node Reporting and Data System Scale
W artykule przedstawiono nowatorskie podejście do automatycznego wykrywania zmian nowotworowych w węzłach chłonnych, które obejmuje metody uczenia maszynowego i nową skalę LN-RADS.
FemLibrary in Science
Alien vs. Native-Influence of Fallow Deer (Dama dama) Introduction on the Native Roe Deer (Capreolus capreolus) Population
W artykule omówiono badania dotyczące reakcji populacji sarny (Capreolus capreolus) na introdukcję daniela na teren łowiecki.
FemLibrary in Science
The proteomic profile is altered but not repaired after bariatric surgery in type 2 diabetes pigs
Mikroskopowa analiza tkanek u świń na diecie HFHS wykazała zmiany histopatologiczne charakterystyczne dla otyłości/cukrzycy, w tym stłuszczenie wątroby, zmniejszoną wielkość wysp trzustkowych oraz [...]
FemLibrary in Science
Pathogens detected in ticks (Ixodes ricinus) feeding on red squirrels (Sciurus vulgaris) from city parks in Warsaw
Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris) jest częstym żywicielem kleszczy Ixodes ricinus w środowisku miejskim i wiejskim. Celem niniejszego badania była ocena i porównanie częstości występowania i [...]
FemLibrary in Science
Earthworm response to silver birch afforestation: Implications for soil biodiversity and ecosystem services
Wyniki badań opisane w artykule potwierdzają istotne zależności między typem użytkowania terenu, typem gleby, wiekiem drzewostanu brzozowego i charakterystyką dżdżownic oraz podkreślają ekologiczne [...]
FemLibrary in Science
Dimensions of Housing Deprivation in Poland: A Rural-Urban Perspective
W artykule przeanalizowano dane dotyczące gospodarstw domowych w Polsce - kraju o znaczących problemach w zakresie deprywacji mieszkaniowej. Badanie ma na celu zbadanie trójwymiarowej deprywacji [...]
FemLibrary in Science
Does Forest Contemplation Provide Greater Psychological Benefits than Passive Exposure to the Urban Forest? A Pilot Study
Emilia Janeczko, Małgorzata Woźnicka z Instytutu Nauk Leśnych oraz Katarzyna Śmietańska z Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa przeprowadziły badania, które pokazują, jak kontakt z naturą [...]
FemLibrary in Science
Thermally Active Medium-Density Fiberboard (MDF) with the Addition of Phase Change Materials for Furniture and Interior Design
W artykule omówione zostały badania nad płytami MDF (płyta pilśniowa o średniej gęstości) z dodatkiem materiałów zmiennofazowych (PCM), które mogą magazynować i uwalniać ciepło, co przyczynia się do [...]
FemLibrary in Science
Image texture analysis of pellets made of lignocellulosic materials
Magdalena Dąbrowska i Monika Janaszek-Mańkowska z Instytutu Inżynierii Mechanicznej są współautorkami artykułu przedstawiającego wyniki eksperymentu dotyczącego pelletu.
Osiągnięcia naukowe
Iga Piasecka z Katedry Chemii SGGW została wyróżniona w kategorii “Naukowczyni w produkcji zwierzęcej i przetwórstwie rolno-spożywczym” w konkursie “Kobiety tworzą innowacje” organizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie.Celem konkursu było m.in. upowszechnienie informacji dotyczących roli kobiet we wdrażaniu innowacji w rolnictwie oraz identyfikacja prac naukowo-badawczych, które mają wpływ na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Nagroda została przyznana za badania dotyczące możliwości zagospodarowania wytłoków owocowych.
Sukces młodej badaczkiProjekt PAR-CITY ma na celu zbadanie znaczenia miast w reagowaniu na globalne wyzwania związane z demokracją, rządzeniem i zaufaniem. Naukowcy przeanalizują różne formy miejskich innowacji partycypacyjnych takich jak np. nowe formy sporów i protestów oraz sprawdzą, jak media, narzędzia i technologie cyfrowe wpływają na demokrację. Badacze porównają 7 dużych miast: Buenos Aires, Cape Town, Lyon, Nowy Jork, Sao Paolo, Toronto i Warszawę. Kierownikiem polskiego zespołu jest dr hab. Agnieszka Kampka, prof. SGGW.
projekt międzynarodowyLaureatka trzech grantów NCN i jedna z czwórki naukowców z Polski, którzy otrzymali Consolidator Grant ERC. Rozmowa z prof. Ewą Szczurek, informatyczką, pracującą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
sukces młodej badaczkiAnna Pakulska, realizująca doktorat w Katedrze Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji, SGGW, została laureatką drugiej edycji programu Talenty Jutra, organizowanego przez Fundację Empiria i Wiedza. Nagrodą jest grant 25 tys. PLN na realizację badań, związanych z otrzymywaniem preparatu białka drożdżowego.
sukces młodej badaczkiLaureatka trzech grantów NCN i jedna z czwórki naukowców z Polski, którzy otrzymali Consolidator Grant ERC. Rozmowa z prof. Ewą Szczurek, informatyczką, pracującą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
sukces młodej badaczkiAnna Pakulska, realizująca doktorat w Katedrze Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji, SGGW, została laureatką drugiej edycji programu Talenty Jutra, organizowanego przez Fundację Empiria i Wiedza. Nagrodą jest grant 25 tys. PLN na realizację badań, związanych z otrzymywaniem preparatu białka drożdżowego.
sukces młodej badaczkiDr Olga Witkowska-Piłaszewicz z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie została przewodniczącą Rady Młodych Naukowców VIII kadencji.
równości płci w nauceDr hab. Katarzyna Zabielska-Koczywąs z Laboratorium Nanoonkologii Doświadczalnej i Klinicznej Katedry Chorób Małych Zwierząt i Kliniki Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW została wybrana Ambasadorką programu „Dziewczyny do nauki”.
równości płci w nauceBadaczki w recenzjach prac naukowych są często oceniane gorzej niż mężczyźni. Muszą włożyć dużo więcej wysiłku w rozwój swojej kariery. Są przeciążone pracą administracyjną. A dodatkowo padają ofiarą dyskryminacji ze strony naukowczyń, którym udało się osiągnąć sukces.
równości płci w nauceKatalin Karikó, tegoroczna noblistka z medycyny i fizjologii, musiała znieść w drodze po najwyższy naukowy laur wiele upokorzeń. Przez długi czas nie mogła liczyć na stabilne zatrudnienie, jej wnioski o granty były odrzucane...
Nagroda NoblaClaudia Goldin z Nagrodą Nobla. Przełomowe badania o kobietach na rynku pracy Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymała prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda. Jest to trzecia kobieta w historii, która otrzymała Nobla w tej kategorii.
Nagroda Nobla3 października br. nagrodę w dziedzinie fizyki otrzymała wraz z dwoma kolegami Anne L'Huillier - francuska fizyczka, profesorka fizyki atomowej na Uniwersytecie w Lund w Szwecji. L'Huillier jest piątą w historii kobietą-laureatką nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
Nagroda NoblaPolskie badania potwierdzają dyskryminację kobiet w świecie nauki. Badaczki w recenzjach prac naukowych są często oceniane gorzej niż mężczyźni. Muszą włożyć dużo więcej wysiłku w rozwój swojej kariery, a dodatkowo padają ofiarą dyskryminacji ze strony… naukowczyń, którym udało się osiągnąć sukces.
karieraPrawie 68 dni — o tyle więcej musi pracować kobieta w Polsce, aby dorównać rocznym zarobkom mężczyzny, mimo że jest coraz lepiej wykształcona: aż 63 proc. młodych Polek ma wykształcenie wyższe.
KarieraZuzanna Bijoch pierwsza w historii Polka, skończyła z najwyższym możliwym studenckim wyróżnieniem - tytułem Valedictorian studia na wydziale Finansów i Ekonomii nowojorskiego Columbia University.
karieraTrzy naukowczynie ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego otrzymają finasowanie w ramach konkursu MINIATURA 7: dr Wioleta Sobczak-Malitka, dr Agata Moroz-Fik, dr inż. Aleksandra Karolina Kalińska.
konkursProrektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, mówiła podczas WEMov's MOOC o migracjach i mobilności kobiet na uniwersytetach.
rozwój zawodowyWydarzenia/ konferencje / inicjatywy
- The BIGGEST CONFERENCE & Career Fairs for Women in Tech in Europe. 4-5 JUNE 2025 EXPO XXI WARSAW, POLAND +online
- II Ogólnopolska Konferencja "Kobiety w nauce, sztuce, biznesie i życiu publicznym". Celem konferencji jest dyskusja na temat osiągnięć, wyzwań i możliwości, z jakimi kobiety stykają (i stykały) się w różnych sferach życia, takich jak nauka, sztuka, biznes, praca, polityka oraz życie publiczne i życie domowe (4–5 lipca 2025 r.).
- Women in Tech Camp 2024 - zapraszamy na szóstą edycję największego w Europie campu tematycznego dla dziewczyn w IT. Women in Tech Camp odbędzie się w dniach 3-6 grudnia w Bukownie Tatrzańskiej. Udział w obozie jest bezpłatny. Zgłoszenia tylko do 15 października.
- „Women’s Lab – Laboratorium Kobiet” - cykl webinariów, podczas których kobiety sukcesu powiązane z nauką i/lub biznesem, dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z rozwojem swojej kariery zawodowej oraz udzielają wskazówek jak planować karierę naukową/zawodową oraz jak łączyć swoje obowiązki zawodowe z życiem prywatnym.
- Konferencja IX Power to Women - 21-22 maja 2024 r. skierowana jest przede wszystkim do świadomych kobiet, przepełnionym inspiracjami oraz wymianą dobrych doświadczeń z ich funkcjonowania w sferze biznesu.
- Kobiety potrzebują nie jednego, a dwóch kroków naprzód | Rozmowa | Aleksandra Ruta i Magda Korol. Magda Korol jest adwokatką z ponad 10-letnim doświadczeniem, Partnerką w kancelarii Creativa Legal, która wspiera branżę technologiczną, software house, e-commerce i marketingową, a także prezeską fundacji Creativa Education. Swoje wystąpienia i szkolenia zaczyna słowami „Lubię feminatywy i nie zawaham się ich użyć.” W wywiadzie przeprowadzonym przez Aleksandrę Rutę, nasza rozmówczyni opowiada o równouprawnieniu, o budowaniu siły jako przedsiębiorczyni, o swoim uwielbieniu do feminatywów i o tym, dlaczego według niej zwrot „work-life balance” nie powinien istnieć.
- Rozmowa z Dorotą Haller o feminizmie i odwadze - podcast
- Inicjatywa "Dziewczyny do nauki!" to projekt naukowczyń z polskich uczelni technicznych i medycznych, mający na celu zachęcanie studentek do kariery badawczej w dziedzinach STEM, promocję kobiecych wzorców w nauce oraz walkę ze stereotypami płciowymi w mediach