FemLibrary in Science
O FemLibrary
Projekt “FemLibrary in Science” jest inicjatywą realizowaną we współpracy z Biblioteką Główną SGGW w ramach Planu Równości Płci. Misja: Promowanie osiągnięć naukowych kobiet pracujących w SGGW i wzmacnianie ich roli w dziedzinie nauki. Zwiększanie świadomości społecznej na temat wkładu kobiet w rozwój nauki i badania. Umożliwienie dostępu do najnowszych publikacji autorstwa kobiet naukowców związanych z SGGW.
Najnowsze publikacje naukowczyń z SGGW
Earthworm response to silver birch afforestation: Implications for soil biodiversity and ecosystem services
Wyniki badań opisane w artykule potwierdzają istotne zależności między typem użytkowania terenu, typem gleby, wiekiem drzewostanu brzozowego i charakterystyką dżdżownic oraz podkreślają ekologiczne znaczenie dżdżownic w ekosystemach glebowych.
FemLibrary in Science
Dimensions of Housing Deprivation in Poland: A Rural-Urban Perspective
W artykule przeanalizowano dane dotyczące gospodarstw domowych w Polsce - kraju o znaczących problemach w zakresie deprywacji mieszkaniowej. Badanie ma na celu zbadanie trójwymiarowej deprywacji [...]
FemLibrary in Science
Does Forest Contemplation Provide Greater Psychological Benefits than Passive Exposure to the Urban Forest? A Pilot Study
Emilia Janeczko, Małgorzata Woźnicka z Instytutu Nauk Leśnych oraz Katarzyna Śmietańska z Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa przeprowadziły badania, które pokazują, jak kontakt z naturą [...]
FemLibrary in Science
Thermally Active Medium-Density Fiberboard (MDF) with the Addition of Phase Change Materials for Furniture and Interior Design
W artykule omówione zostały badania nad płytami MDF (płyta pilśniowa o średniej gęstości) z dodatkiem materiałów zmiennofazowych (PCM), które mogą magazynować i uwalniać ciepło, co przyczynia się do [...]
FemLibrary in Science
Image texture analysis of pellets made of lignocellulosic materials
Magdalena Dąbrowska i Monika Janaszek-Mańkowska z Instytutu Inżynierii Mechanicznej są współautorkami artykułu przedstawiającego wyniki eksperymentu dotyczącego pelletu.
FemLibrary in Science
Water retention and runoff quality of a wildflower meadow green roof with different drainage layers
Anna Baryła, Agnieszka Karczmarczyk i Agnieszka Bus z Instytutu Inżynierii Środowiska opublikowały wyniki eksperymentu przeprowadzonego w parku Centrum Wodnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego [...]
FemLibrary in Science
Nauczyciel w czasach wyzwań i niepewności
Monografia składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje tematykę istoty i środowiska pracy nauczyciela, a druga – wyzwań w pracy nauczyciela i jego roli. Adresatami publikacji są osoby zajmujące się [...]
FemLibrary in Science
Zachowania zrównoważone środowiskowo i społecznie – ujęcie interdyscyplinarne
Agata Balińska i Ewa Jaska z Instytutu Ekonomii i Finansów oraz Agnieszka Werenowska z Instytutu Zarządzania zebrały w redagowanej przez siebie monografii teksty autorów zajmujących się wybranymi [...]
FemLibrary in Science
The role of canola, black caraway, and wheat bran protein isolates in anthocyanin microencapsulation via double emulsions
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Industrial Crops and Products zostały zaprezentowane wyniki badań zespołu z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka, które pokazują, że makuchy rzepakowe, z [...]
FemLibrary in Science
A comprehensive study of food waste management and processing in the Czech Republic: Potential health risks and consumer behawior
A comprehensive study of food waste management and processing in the Czech Republic: Potential health risks and consumer behawior Magdalena Vaverková oraz Martina Vršanská, Lucie Veselá, Irena [...]
Osiągnięcia naukowe
Iga Piasecka z Katedry Chemii SGGW została wyróżniona w kategorii “Naukowczyni w produkcji zwierzęcej i przetwórstwie rolno-spożywczym” w konkursie “Kobiety tworzą innowacje” organizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie.Celem konkursu było m.in. upowszechnienie informacji dotyczących roli kobiet we wdrażaniu innowacji w rolnictwie oraz identyfikacja prac naukowo-badawczych, które mają wpływ na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Nagroda została przyznana za badania dotyczące możliwości zagospodarowania wytłoków owocowych.
Sukces młodej badaczkiProjekt PAR-CITY ma na celu zbadanie znaczenia miast w reagowaniu na globalne wyzwania związane z demokracją, rządzeniem i zaufaniem. Naukowcy przeanalizują różne formy miejskich innowacji partycypacyjnych takich jak np. nowe formy sporów i protestów oraz sprawdzą, jak media, narzędzia i technologie cyfrowe wpływają na demokrację. Badacze porównają 7 dużych miast: Buenos Aires, Cape Town, Lyon, Nowy Jork, Sao Paolo, Toronto i Warszawę. Kierownikiem polskiego zespołu jest dr hab. Agnieszka Kampka, prof. SGGW.
projekt międzynarodowyLaureatka trzech grantów NCN i jedna z czwórki naukowców z Polski, którzy otrzymali Consolidator Grant ERC. Rozmowa z prof. Ewą Szczurek, informatyczką, pracującą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
sukces młodej badaczkiAnna Pakulska, realizująca doktorat w Katedrze Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji, SGGW, została laureatką drugiej edycji programu Talenty Jutra, organizowanego przez Fundację Empiria i Wiedza. Nagrodą jest grant 25 tys. PLN na realizację badań, związanych z otrzymywaniem preparatu białka drożdżowego.
sukces młodej badaczkiLaureatka trzech grantów NCN i jedna z czwórki naukowców z Polski, którzy otrzymali Consolidator Grant ERC. Rozmowa z prof. Ewą Szczurek, informatyczką, pracującą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
sukces młodej badaczkiAnna Pakulska, realizująca doktorat w Katedrze Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji, SGGW, została laureatką drugiej edycji programu Talenty Jutra, organizowanego przez Fundację Empiria i Wiedza. Nagrodą jest grant 25 tys. PLN na realizację badań, związanych z otrzymywaniem preparatu białka drożdżowego.
sukces młodej badaczkiDr Olga Witkowska-Piłaszewicz z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie została przewodniczącą Rady Młodych Naukowców VIII kadencji.
równości płci w nauceDr hab. Katarzyna Zabielska-Koczywąs z Laboratorium Nanoonkologii Doświadczalnej i Klinicznej Katedry Chorób Małych Zwierząt i Kliniki Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW została wybrana Ambasadorką programu „Dziewczyny do nauki”.
równości płci w nauceBadaczki w recenzjach prac naukowych są często oceniane gorzej niż mężczyźni. Muszą włożyć dużo więcej wysiłku w rozwój swojej kariery. Są przeciążone pracą administracyjną. A dodatkowo padają ofiarą dyskryminacji ze strony naukowczyń, którym udało się osiągnąć sukces.
równości płci w nauceKatalin Karikó, tegoroczna noblistka z medycyny i fizjologii, musiała znieść w drodze po najwyższy naukowy laur wiele upokorzeń. Przez długi czas nie mogła liczyć na stabilne zatrudnienie, jej wnioski o granty były odrzucane...
Nagroda NoblaClaudia Goldin z Nagrodą Nobla. Przełomowe badania o kobietach na rynku pracy Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymała prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda. Jest to trzecia kobieta w historii, która otrzymała Nobla w tej kategorii.
Nagroda Nobla3 października br. nagrodę w dziedzinie fizyki otrzymała wraz z dwoma kolegami Anne L'Huillier - francuska fizyczka, profesorka fizyki atomowej na Uniwersytecie w Lund w Szwecji. L'Huillier jest piątą w historii kobietą-laureatką nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
Nagroda NoblaPolskie badania potwierdzają dyskryminację kobiet w świecie nauki. Badaczki w recenzjach prac naukowych są często oceniane gorzej niż mężczyźni. Muszą włożyć dużo więcej wysiłku w rozwój swojej kariery, a dodatkowo padają ofiarą dyskryminacji ze strony… naukowczyń, którym udało się osiągnąć sukces.
karieraPrawie 68 dni — o tyle więcej musi pracować kobieta w Polsce, aby dorównać rocznym zarobkom mężczyzny, mimo że jest coraz lepiej wykształcona: aż 63 proc. młodych Polek ma wykształcenie wyższe.
KarieraZuzanna Bijoch pierwsza w historii Polka, skończyła z najwyższym możliwym studenckim wyróżnieniem - tytułem Valedictorian studia na wydziale Finansów i Ekonomii nowojorskiego Columbia University.
karieraTrzy naukowczynie ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego otrzymają finasowanie w ramach konkursu MINIATURA 7: dr Wioleta Sobczak-Malitka, dr Agata Moroz-Fik, dr inż. Aleksandra Karolina Kalińska.
konkursProrektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, mówiła podczas WEMov's MOOC o migracjach i mobilności kobiet na uniwersytetach.
rozwój zawodowyWydarzenia/ konferencje / inicjatywy
- The BIGGEST CONFERENCE & Career Fairs for Women in Tech in Europe. 4-5 JUNE 2025 EXPO XXI WARSAW, POLAND +online
- II Ogólnopolska Konferencja "Kobiety w nauce, sztuce, biznesie i życiu publicznym". Celem konferencji jest dyskusja na temat osiągnięć, wyzwań i możliwości, z jakimi kobiety stykają (i stykały) się w różnych sferach życia, takich jak nauka, sztuka, biznes, praca, polityka oraz życie publiczne i życie domowe (4–5 lipca 2025 r.).
- Women in Tech Camp 2024 - zapraszamy na szóstą edycję największego w Europie campu tematycznego dla dziewczyn w IT. Women in Tech Camp odbędzie się w dniach 3-6 grudnia w Bukownie Tatrzańskiej. Udział w obozie jest bezpłatny. Zgłoszenia tylko do 15 października.
- „Women’s Lab – Laboratorium Kobiet” - cykl webinariów, podczas których kobiety sukcesu powiązane z nauką i/lub biznesem, dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z rozwojem swojej kariery zawodowej oraz udzielają wskazówek jak planować karierę naukową/zawodową oraz jak łączyć swoje obowiązki zawodowe z życiem prywatnym.
- Konferencja IX Power to Women - 21-22 maja 2024 r. skierowana jest przede wszystkim do świadomych kobiet, przepełnionym inspiracjami oraz wymianą dobrych doświadczeń z ich funkcjonowania w sferze biznesu.
- Kobiety potrzebują nie jednego, a dwóch kroków naprzód | Rozmowa | Aleksandra Ruta i Magda Korol. Magda Korol jest adwokatką z ponad 10-letnim doświadczeniem, Partnerką w kancelarii Creativa Legal, która wspiera branżę technologiczną, software house, e-commerce i marketingową, a także prezeską fundacji Creativa Education. Swoje wystąpienia i szkolenia zaczyna słowami „Lubię feminatywy i nie zawaham się ich użyć.” W wywiadzie przeprowadzonym przez Aleksandrę Rutę, nasza rozmówczyni opowiada o równouprawnieniu, o budowaniu siły jako przedsiębiorczyni, o swoim uwielbieniu do feminatywów i o tym, dlaczego według niej zwrot „work-life balance” nie powinien istnieć.
- Rozmowa z Dorotą Haller o feminizmie i odwadze - podcast
- Inicjatywa "Dziewczyny do nauki!" to projekt naukowczyń z polskich uczelni technicznych i medycznych, mający na celu zachęcanie studentek do kariery badawczej w dziedzinach STEM, promocję kobiecych wzorców w nauce oraz walkę ze stereotypami płciowymi w mediach