Zwilżalność liści i intercepcja pospolitych gatunków roślin wodno-błotnych torfowisk biebrzańskich (północno-wschodnia Polska)
Centrum Wodne
oraz
z Katedry Teledetekcji i Badań Środowiska
i Tomasz Berezowski, Jarosław Chormański, Guillaume Debaene, Jan Szatyłowicz
Abstrakt
Obszary mokradłowe odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych. Jednocześnie są jednymi z najbardziej zagrożonych ekosystemów na świecie.
Znajomość procesów obiegu wody i wymiany energii zachodzących z ich udziałem jest niezbędna dla zrozumienia funkcjonowania mokradeł, jak i skutecznej ich ochrony. Zwilżalność liści jest parametrem charakteryzującym zdolność rośliny do zatrzymywania wody na swojej powierzchni i jest powiązana z hydrologiczno-ekologicznym funkcjonowaniem ekosystemów.
Badania zrealizowane w ramach niniejszej pracy dotyczyły analizy związku pomiędzy zwilżalnością liści mierzoną pomiarami kąta zwilżania a zdolnością magazynowania wody na powierzchni roślin (intercepcją) przez roślinność mokradłową.
Pomiary kąta zwilżania wykonano dla powszechnie występujących gatunków roślin na obszarach torfowiskowych doliny Biebrzy z użyciem goniometru CAM100 oraz metody wagowej oceniającej masę wody zatrzymanej na powierzchni roślin. Uzyskane wartości kąta zwilżania roślin wahały się od 64,7° do 139,5° i 62,4° do 134,0° odpowiednio dla części przyosiowej i odosiowej liści.
Średnia masa wody zatrzymanej na powierzchni roślin w procesie intercepcji wynosiła 0,31 g·g–1 , a wartości wahały się od 0,09 do 0,76 g·g–1. Hydrofobowość liści zauważalnie wpływała na ilość zatrzymywanej wody i obserwowane różnice pomiędzy badanymi gatunkami. Wraz ze wzrostem średniego kąta zwilżania, ilość wody zatrzymywanej na powierzchni rośliny zmniejszała się.