Wielokulturowo o(d)czarowani. Socjologiczne (i nie tylko) dyskusje o zróżnicowaniu kulturowym.
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Wielokulturowo o(d)czarowani. Socjologiczne (i nie tylko) dyskusje o zróżnicowaniu kulturowym”.
Regularne spotkania naukowców, publicystów i aktywistów społecznych będą płaszczyzną do dyskusji o współczesnych wyzwaniach związanych z wielokulturowością społeczeństw. Na naszych spotkaniach będziemy omawiać istotne kwestie socjologiczne, kulturowe, językowe, a nawet polityczne. Spotkania będą szansą na wymianę idei, interdyscyplinarne analizy, a także okazją do nie zawsze łatwych dyskusji i stawiania nieoczywistych recept.
Prelegentami pierwszego spotkania pod nazwą Dlaczego narodowość jest ciągle ważna? Dyskusja nad książką „Długie trwanie narodu: społeczne wymiary polskości (1988-2021) będą prof. Ewa Nowicka i prof. Sławomir Łodziński. Autorzy książki „Długie trwanie narodu. Społeczne wymiary polskości (1988-2021)”, w której prezentowana jest problematyka postaw Polek i Polaków wobec inności kulturowej i fizycznej, dystansów społecznych, stereotypów etnicznych, religijnych i rasowych.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 23 listopada br., o godzinie 15 w Bibliotece Głównej SGGW.
Spotkanie będzie transmitowane online https://youtube.com/live/YvwEkbropD4?si=Bp6R-5lxjtP7Dmo9
Organizatorami spotkań są Katedra Socjologii SGGW i Stowarzyszenie Regios we współpracy z Sekcją Socjologii Etniczności PTS i Biblioteką Główną SGGW.
TERMIN: 23 listopada 2023
GODZINA: 15:00
MIEJSCE: Biblioteka Główna SGGW, sala konferencyjna, I p., wejście C (od ul. Nowoursynowskiej)
TEMAT SPOTKANIA: Dlaczego narodowość jest ciągle ważna? Dyskusja nad książką „Długie trwanie narodu”
PRELEGENCI: prof. Ewa Nowicka i prof. Sławomir Łodziński
PODMIOTY ORGANIZUJĄCE: Katedra Socjologii SGGW, Stowarzyszenie Regios Sekcja Socjologii Etniczności PTS, Biblioteka Główna SGGW
prof. Ewa Nowicka
Profesor antropologii społecznej w Collegium Civitas . W pracy naukowej koncentruje się na zagadnieniach religijności, mniejszości narodowych i etnicznych, grup migranckich (wietnamskiej i greckiej) w Polsce, a także rdzennych ludów Syberii – Buriatów, Jakutów, Koriaków. Do jej zainteresowań naukowych należą współczesne teorie antropologiczne, mniejszości narodowe i etniczne w Polsce i w Europie, imigranci i imigracja, rdzenne narody Syberii.
prof. Sławomir Łodziński
Profesor socjologii na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Komitetu Badań nad Migracjami Ludności i Polonią przy PAN. W pracy naukowej interesują go obszary ochrony mniejszości narodowych i etnicznych, polityki migracyjnej Polski, a także stosunek Polaków do obcych.