Przejdź do treści
  • IRK
  • Sylabus SGGW
  • E-HMS
  • Intranet
  • E-SGGW
  • PROJEKTY
  • Cele zrównoważonego rozwoju
  • HR Excellence in Research
  • The Euroleague for Life Sciences (ELLS)
  • Sojusz UNIgreen
  • Poland. Expo2025.Osaka.Kansai
Logo SGGWSzkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
BIBLIOTEKA GŁÓWNA IM. WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
  • Katalog/Zasoby
  • Godziny otwarcia
  • FemLibrary in Science
  • Zaloguj się
  • Kontakt
  • pl
    • en
Tłumacz języka migowego
  • pl
    • en
  • Katalog/Zasoby
  • Godziny otwarcia
  • FemLibrary in Science
  • Zaloguj się
  • Kontakt

SGGW Witryn / Home / Konferencje / Seminarium Library Futures Forum (Poland) 2025

Szkolenia

Library Futures Forum 2025   Open to innovate!

 

23 października 2025 – Dzień pierwszy 

9:00–11:00

Szkolenie 1

Bibliometria w praktyce – Katarzyna Walka, Michał Nowak, Elsevier 

9:00–11:00

Szkolenie 2

Między wolnością (OA) a ograniczeniem (©). Jak bibliotekarze mogą pomóc naukowcom i studentom odnaleźć się w kwestiach prawno-autorskich (praktyczne warsztaty). – dr Anastazja Śniechowska-Karpińska

9:00–11:00

Szkolenie 3

Kierunek – rozwój. Warsztaty strategiczne dla dyrektorów bibliotek – Paulina Milewska 

24 października 2025 – Dzień drugi 

13:30–15:30

Szkolenie 4

Generatywna sztuczna inteligencja vs tradycyjne strategie wyszukiwawcze – jak AI zmienia odkrywanie literatury naukowej – Zespół Elsevier Polska i goście 

13:30–15:30

Szkolenie 5

AI w praktyce – narzędzia sztucznej inteligencji w codziennej pracy –  Agnieszka Dziuba i Sylwia Kuczyńska

13:30–15:30

Szkolenie 6

Wikimedia w praktyce – otwieranie wiedzy i danych z pomocą projektów społecznościowych – dr Katarzyna Makowska

 

Szkolenie 1 

 

Katarzyna Walka, Director Go to Market 

Przez siedem lat związana ze środowiskiem naukowym, gdzie aktywnie reprezentowała doktorantów i młodych naukowców w debacie nad kształtem nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce — ze szczególnym uwzględnieniem systemu ewaluacji badań naukowych. Następnie jako Customer Consultant i Research Solutions Manager, współpracowała z największymi uczelniami i ministerstwami w 20 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W roli Solutions Account Managera wspierała instytucje naukowe w zarządzaniu potencjałem badawczym i zwiększaniu ich widoczności naukowej. Obecnie pełni funkcję Director Go to Market w Elsevier, odpowiadając za strategię rozwoju całego portfolio narzędzi Elsevier. 

Pasjonatka systemów ewaluacji nauki, jakości danych i rozwiązań wspierających rozwój badań. Prywatnie entuzjastka wypraw górskich i jazdy na rolkach. 

Bibliometria w praktyce 

Szkolenie „Bibliometria w praktyce” to spotkanie dla osób zajmujących się analizą dorobku naukowego, ewaluacją i rankingami. Rozpoczniemy od szerokiego wstępu poświęconego najczęściej stosowanym wskaźnikom w bibliometrii – ich znaczeniu, ograniczeniom i zastosowaniom w ocenie dorobku naukowego. Po tym teoretycznym wprowadzeniu skupimy się na praktycznych możliwościach analizowania w narzędziu SciVal oraz raportowania w module Pure  – narzędziach wspierających procesy decyzyjne i codzienną pracę z danymi. 

Przedstawimy, jak efektywnie generować analizy i raporty bibliometryczne, które pomagają w ocenie dorobku naukowego i planowaniu. Szkolenie jest skierowane do osób, które chcą pogłębić swoje kompetencje w zakresie bibliometrii, analizy danych i korzystania z narzędzi wspierających mierzenie wpływu, ewaluację dorobku naukowego, rankingi. 

Dołącz do nas, aby lepiej zrozumieć, jak można skutecznie wykorzystywać bibliometryczne narzędzia w praktyce i wspierać rozwój swojej instytucji naukowej. 

 

 

Szkolenie 2 

Anastazja Śniechowska-Karpińska, dr n. hum., zastępca dyrektora Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, absolwentka m.in. studiów podyplomowych „Kształcenie kadry akademickiej do roli wykładowców przedmiotu Ochrona własności intelektualnej” oraz „Menadżer XXI wieku”. Członek Zespołu ds. Standardów dla Bibliotek Naukowych i koordynator AFBN dla bibliotek medycznych. Zainteresowania: prawo autorskie w bibliotece, dydaktyka biblioteczna, otwartość w nauce, statystyka biblioteczna.

Między wolnością (OA) a ograniczeniem (©). Jak bibliotekarze mogą pomóc naukowcom i studentom odnaleźć się w kwestiach prawno-autorskich (praktyczne warsztaty).

W trakcie 2 godzinnych warsztatów wymienimy się doświadczeniami na temat sposobów, w jaki bibliotekarze akademiccy mogą pomagać pracownikom naukowym, doktorantom i studentom odnaleźć się w kwestiach zarządzania ich prawami autorskimi do utworów naukowych i danych badawczych, jak rozumieć zapisy licencji CC, czym jest dozwolony użytek i jak z niego korzystać w kontekście pracy naukowej i dydaktyki.

Czyli w praktyce porozmawiamy o tym, o co najczęściej są pytani bibliotekarze w kontekście prawa autorskiego i jak na te pytania odpowiadać, np.

– dlaczego autorzy nie mogą zabronić czytelnikom przeczytania ich pracy?

– czy można zabronić cytowania swojej pracy?

– na czym polega dozwolony użytek i jego ograniczenia?

– czy wolno umieścić cudzy utwór graficzny we własnej publikacji?

– czy wolno umieścić wytwór AI w utworze i kto ma do niego prawo?

– jak działają licencje CC i na co bibliotekarz powinien zwrócić uwagę autorom zanim podpiszą taką licencję?

– jak rozmawiać z autorami, żeby nie bali się otwartości w nauce tam, gdzie bać się nie muszą i byli ostrożni tam, gdzie dobrze być ostrożnym.

 
Szkolenie 3
Paulina Milewska specjalizuje się w strategicznym wsparciu instytucji naukowych. Z ponad 18-letnim doświadczeniem w sektorze akademickim i rządowym, jej obszary ekspertyzy obejmują informację naukową, publikowanie naukowe, transformację cyfrową w nauce oraz ewluację dorobku. Wykorzystuje swoje umiejętności i doświadczenie, aby zapewnić praktyczne wsparcie instytucjom badawczym, pomagając im w osiąganiu lepszych wyników i strategicznym rozwoju. Paulina dołączyła do Elsevier w 2019 roku jako Freelance Trainer i od 2021 roku pełniła funkcję Customer Consultant, wspierając instytucje naukowe w Europie Środkowej i Wschodniej. Od 2024 roku zajmuje stanowisko Customer Success Manager, koncentrując się na strategicznym wsparciu instytucji badawczych w regionie. Posiada tytuł magistra informacji naukowej i bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pracowała w bibliotekach akademickich jako specjalistka ds. informacji, trenerka i specjalistka ds. PR na Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Humanistyczno-Ekonomicznym w Łodzi oraz Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (2007-2021). Dodatkowo pełniła funkcję członkini zarządu i koordynatorki projektów w Fundacji Fenomen oraz reprezentantki Polski w EAHIL Council, koncentrując się na wspieraniu rozwoju bibliotek i edukacji cyfrowej oraz transformacji polskiego krajobrazu bibliotek akademickich (2010-2022). Ukończyła Szkołę Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (2022), Program Liderski Elsevier (2023) oraz Zaawansowany Program Szkoły Trenerów Uniwersytetu SWPS (2024). 
Opis szkolenia wkrótce

 

Szkolenie 5 
Agnieszka Dziuba – Animatorka kultury, bibliotekarka z 20-letnim stażem, a od 10 lat „szalona mediatekarka”, członkini stowarzyszenia LABiB i Mazowiecki Bibliotekarz Roku 2021. Pracuje w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice – Filii nr 8 – Mediatece. Współtwórczyni pierwszych terenowych i mobilnych gier miejskich w Kozienicach. Miłośniczka nowych technologii i fanka mediów społecznościowych. Wspiera Stowarzyszenie „Trochę Popkultury” w sferze animacyjnej, wykorzystując nowe technologie. 
Sylwia Kuczyńska – Bibliotekarka, polonistka, lingwistka. „Napoleon w spódnicy” od 10 lat swoją charyzmą i decybelami w głosie przyciąga coraz to nowych odbiorców biblioteki, członkini stowarzyszenia LABiB. Pracuje w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice – Filii nr 8 – Mediatece. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze technologie, prowadząc szereg zajęć i warsztatów, zarówno z dziećmi jak i osobami dorosłymi. Współtwórczyni escape roomów i terenowych gier miejskich. Pasjonatka fotografii i mediów społecznościowych.

AI w praktyce – narzędzia sztucznej inteligencji w codziennej pracy 

 

Szkolenie skierowane jest do bibliotekarzy szkół wyższych oraz osób zajmujących się otwartą nauką, które chcą poznać praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji w swojej codziennej pracy – bez potrzeby zaawansowanej wiedzy technicznej. 

Pokażemy, jak wykorzystywać narzędzia AI do: 

  • katalogowania zasobów i automatyzacji zadań, 
  • tworzenia rekomendacji i analiz preferencji użytkowników, 
  • komunikacji z czytelnikami (poprzez chatboty), 
  • promocji zasobów i wydarzeń. 

 

Szkolenie łączy teorię z praktyką – skupiamy się na konkretnych narzędziach i gotowych do wdrożenia rozwiązaniach, które mogą realnie usprawnić pracę bibliotekarzy i promotorów otwartej nauki. 

 

 

Szkolenie 6 

Dr Katarzyna Makowska, Menadżerka ds. Otwartej Nauki, Wikimedia Polska

Z wykształcenia biotechnolożka, zawodowo związana z komunikacją naukową, otwieraniem nauki i wspieraniem środowiska akademickiego. W Wikimedia Polska odpowiada za koordynację projektów z zakresu otwartej wiedzy i rozwijanie współpracy między badaczami a ruchem Wiki. Pracowała m.in. w organizacjach finansujących badania naukowe i wspierających głos pacjentów w kształtowaniu polityki zdrowotnej. Zaangażowana w inicjatywy społeczne, przez lata działała na rzecz migrantów doświadczających bezdomności w Londynie.

Wikimedia w praktyce – otwieranie wiedzy i danych z pomocą projektów społecznościowych

Czy dane bibliograficzne, repozytoria uczelniane i Wikipedia mają ze sobą coś wspólnego? 

Podczas warsztatu przybliżymy uczestnikom zasady działania Wikipedii i innych projektów Wikimediów, takich jak Wikidane. Pokażemy, w jaki sposób uczelnie i biblioteki akademickie mogą wykorzystywać te narzędzia do wspierania otwartej nauki oraz zwiększania widoczności instytucji akademickich i naukowego dorobku badaczy.

 

Przedstawimy konkretne przykłady współpracy bibliotek z projektami Wikimediów i poznają możliwości praktycznego zaangażowania w projekty. Warsztat będzie miał charakter praktyczny, z ćwiczeniami dostosowanymi do poziomu i zainteresowań obecnych osób. W tym celu prosimy o przyniesienie własnych laptopów lub telefonów (smartfonów).

 

Wspólnie postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie, jak projekty Wikimediów mogą wspierać codzienną pracę bibliotekarzy i naukowców – nie tylko w duchu otwartości, ale także z myślą o efektywności i innowacyjnych rozwiązaniach. Wcześniejsza znajomość projektów Wiki ani przygotowanie techniczne nie są wymagane!

 


← Zapraszamy do testowania chemicznej bazy Reaxys → Druga Strona – dr hab. Daria Sikorska, prof. SGGW

Biblioteka Główna im. Władysława Grabskiego
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
ul. Nowoursynowska 161
02-787 Warszawa

tel. 22 59 35 710
e-mail: bg_oin@sggw.edu.pl

  • Kontakt
  • Polityka cookies
  • Polityka prywatności
  • Klauzula RODO
  • Poczta pracownicza
  • Intranet
  • BIP
  • Deklaracja dostępności
  • Mapa kampusu
godło

© 1816–2025 SGGW — ALL RIGHTS RESERVED

UE UE

Facebook Instagram YouTube

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka), w tym pliki funkcjonalne, analityczne i reklamowe. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych użytkowników serwisu i wykorzystywanych technologii śledzących dostępne są w „Polityce cookies”. Aby zmienić ustawienia skorzystaj z ustawień swojej przeglądarki, aby wyłączyć pliki cookies kliknij \"Nie wyrażam zgody\".Wyrażam zgodęNie wyrażam zgodyPolityka cookies