Światowy Dzień Własności Intelektualnej
26 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej (ang. World Intellectual Property Day), czyli święto twórczej działalności ludzi. Zostało ono ustanowione w 2000 r. przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (ang. World Intellectual Property Organization, WIPO) na pamiątkę wejścia w życie konwencji powołującej tę organizację.
WIPO jest wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych, która działa na rzecz promowania ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej na całym świecie. Konwencja WIPO, która weszła w życie w 1970 r., zapewnia ramy współpracy między państwami członkowskimi w zakresie prawa własności intelektualnej.
W tym roku przewodnim tematem tego dnia jest „Własność intelektualna i cele zrównoważonego rozwoju: budowanie naszej wspólnej przyszłości dzięki innowacjom i kreatywności”. Jest to zaproszenie do zastanowienia się, w jaki sposób własność intelektualna może wspierać innowacyjne i kreatywne rozwiązania, które są istotne dla budowania wspólnej przyszłości.
Wszyscy korzystamy z twórczej działalności, na przykład kiedy czytamy książki i artykuły, oglądamy filmy, słuchamy muzyki, wykorzystujemy patenty czy know-how. Jeżeli robimy to w uczciwy sposób (podajemy nazwisko autora, płacimy za dostęp jeżeli jest taki wymóg) doceniamy kreatywną i innowacyjną działalność drugiego człowieka oraz wspieramy jego przyszłe dokonania.
Światowy Dzień Własności Intelektualnej 2024 jest okazją do podniesienia świadomości na temat potrzeby zrównoważonego podejścia do ochrony własności intelektualnej, które uwzględnia prawa twórców i posiadaczy praw autorskich, a także interes publiczny.
Więcej na temat dzisiejszego święta można znaleźć na stronie internetowej WIPO: https://www.wipo.int/web/ipday/2024-sdgs/index
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki Primo, żeby poszerzyć swoją wiedzę na temat celów zrównoważonego rozwoju:
i własności intelektualnej:
#worldipday24 #sdgs #intellectualproperty
Grafika wykorzystana w poście powstała w programie Canva na podstawie szablonów autorstwa Black Pepper std. oraz Canva Creative Studio.