
O seminarium
Library Futures Forum 2025
Hasło: Open to innovate!
Warszawa, 23-24 PAŹDZIERNIKA 2025
Tematem przewodnim tegorocznego Library Futures Forum (dawniej seminarium z cyklu „Otwieranie Nauki: Praktyka i Perspektywy”) jest Open to innovate!
Zapraszamy 23-24 października 2025 r. do Warszawy na wydarzenie współorganizowane przez firmę Elsevier oraz Bibliotekę Główną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Dynamiczny rozwój technologii jest jednym z głównych czynników determinujących zmiany w sposobie prowadzenia badań naukowych. Sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość czy technologie chmurowe to przykłady rozwiązań, które zmieniają oblicze infrastruktury badawczej. Wprowadzane są nowoczesne narzędzia, które wspierają procesy badawcze na każdym ich etapie – od planowania badań przez gromadzenie i zarządzanie danymi po udostępnianie gotowych wyników badań szerokiej publiczności. Zgodnie z myślą przewodnią seminarium, czyli otwartością na innowacje, w ciągu dwóch dni obrad podejmowane będą kluczowe kwestie dla przyszłości nauki i infrastruktury informacyjnej nauki. Uczestnicy forum będą starali się odpowiedzieć na pytanie o to, jak zbudować otwarty, elastyczny i skuteczny ekosystem nauki oparty na współpracy naukowców, bibliotekarzy, administracji uczelni i przedstawicieli otoczenia biznesowego uczelni. Ekosystem, w którym będzie rozwijać się nauka w XXI wieku. Chcemy rozmawiać o tym, jak nowe technologie mogą ułatwić procesy badawcze, jak zorganizować zarządzanie danymi badawczymi w sposób maksymalizujący ich wartość i ponowne użycie, jak właściwie korzystać ze sztucznej inteligencji w pracy badawczej i w działalności bibliotek wspierających naukowców. Podczas wcześniejszych seminariów skupiano się na roli otwartej nauki w społeczności akademickiej i szerzej w całym społeczeństwie. Tegoroczne forum będzie się koncentrować na wyzwaniach związanych z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań w nauce, a w związku z tym adaptacją bibliotek do dynamicznych zmian technologicznych i informacyjnych. Nie zabraknie również tematów poświęconych wdrażaniu otwartych praktyk badawczych i zarządzania danymi badawczymi.
Seminarium ma na celu wymianę doświadczeń, poglądów i pomysłów środowiska akademickiego na temat nowoczesnej, dostępnej i efektywnej infrastruktury informacyjnej wspierającej rozwój nauki. Ma także sprzyjać integracji i nawiązywaniu współpracy pomiędzy pracownikami bibliotek akademickich, jednostek wspierających i finansujących badania naukowe oraz pracownikami naukowymi.
Pozwól zainspirować się nowymi rozwiązaniami, które zmieniają oblicze współczesnej nauki!
Rejestracja
Rejestracja na seminarium zostanie uruchomiona 2 czerwca 2025 r.
Rejestracja na szkolenia zostanie uruchomiona 30 czerwca 2025 r.
Informacje dla uczestników
Ważne daty
Termin nadesłania prezentacji 3-minutowych 26.09.2025 r.
Termin rejestracji 15.09.2025 r.
Termin płatności 19.09.2025 r
Opłata
Opłata za udział w Seminarium – 500 PLN
Właściciel konta: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Nr konta: 71 1240 6003 1111 0000 4943 8060
W tytule przelewu prosimy podać: imię i nazwisko Uczestnika oraz kod: Y00179 (np. Jan Kowalski Y00179)
Płatności należy dokonać do dnia 19 września 2025 r.
Uwaga
Biblioteka Główna SGGW nie zapewnia noclegów oraz miejsc parkingowych.
Lokalizacja Seminarium
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
ul. Rakowiecka 30, 02-528 Warszawa
Kontakt
Oddział Otwartych Zasobów Nauki
e-mail: otwartanauka@sggw.edu.pl
tel. 22 59 35 720
Patronat
Patronat honorowy
JM Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Prof. dr hab. Michał Zasada