Relacja z wyjazdu do Dublina w ramach programu Erasmus
Uczelnia została założona w 1592 r. z inicjatywy Elżbiety I, natomiast budowę Starej Biblioteki rozpoczęto w 1712 r. Autorem projektu architektonicznego biblioteki był Thomas Burgh. Sufit Długiej Sali był pierwotnie niższy i płaski, a półki na książki znajdowały się tylko na niższym poziomie. W latach pięćdziesiątych XIX wieku półki te zostały całkowicie zapełnione – od 1801 r. Biblioteka miała prawo do bezpłatnego egzemplarza każdej książki opublikowanej w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dlatego w 1856 r. dach został podniesiony, co umożliwiło budowę obecnego sklepienia kolebkowego i postawienia regałów w górnej części Długiej Sali. Tak więc biblioteka, którą widzimy dzisiaj, jest zasadniczo dziełem XIX w.
Na wystawie w Długiej Sali znajduje się średniowieczna harfa znana jako harfa Briana Boru. Harfa ta jest najstarszą tego typu w Irlandii. Jej wczesna historia jest niepewna – domniemywa się, że pochodzi z XV wieku. Wykonana z dębu i wierzby z 29 mosiężnymi strunami jest wzorem dla godła Irlandii.
W Długiej Sali organizowane są wystawy czasowe, które przybliżają bogate zbiory Biblioteki i zachęcają do dalszych poszukiwań. W czasie tygodnia szkoleń w ramach programu Erasmus można było podziwiać Gaię, spektakularną, podświetlaną instalację autorstwa Luke’a Jerrama. Gaia składa się ze szczegółowych zdjęć NASA powierzchni Ziemi w rozdzielczości 120 dpi, przedstawiających planetę, tak jak można ją oglądać z kosmosu.
Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony Biblioteki Trinity College: