Postawy kobiet wobec życia i aktywności zawodowej na obszarach wiejskich
Abstrakt
Celem opracowania było przedstawienie postaw kobiet wobec życia i aktywności zawodowej na obszarach wiejskich. Do realizacji celu badań wykorzystano literaturę przedmiotu, dane wtórne pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego oraz wyniki badań zrealizowanych w 2020 roku przez Martin&Jacob na zlecenie banku BNP Paribas i opublikowanych w raporcie „Sytuacja kobiet na wsi”.
Materiał empiryczny zebrano metodą sondażową z wykorzystaniem techniki CAWI, a obserwacją badawczą objęto 300 kobiet, będących właścicielkami lub współwłaścicielkami gospodarstw rolnych. Z danych zawartych w raporcie wynika, że zdecydowana większość kobiet miała aspiracje edukacyjne, ponieważ co piąta respondentka planowała zdobyć wykształcenie średnie albo wyższe lub napisać pracę doktorską, natomiast w doskonaleniu zawodowym w formie kursów i szkoleń zamierzało uczestniczyć 2/3 badanych. Kobiety te, mimo wielu niedogodności, ceniły sobie życie na wsi i w zdecydowanej większości nie chciałyby przeprowadzać się do miasta.
Z przeprowadzonych badań wynika również, że 2/5 respondentek planowało rozwijać się zawodowo w rolnictwie i prawie tyle samo łączyć działalność w rolnictwie z inną aktywnością zawodową.
Chęć zwiększania aktywności w rolnictwie deklarowały częściej kobiety z młodszych grup wiekowych i legitymujące się wykształceniem wyższym rolniczym.