Program publikowania otwartego Springer 2022-2024

  • Czasopisma i rodzaj artykułów, które są objęte programem

    Program umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencji CC BY w czasopismach Springer, patrz lista (zalecana przeglądarka: Microsoft Edge):

    https://vls.icm.edu.pl/zasady/2024/Springer/Springer_Publishing_List2024_08042024.xlsx

    Program obejmuje obecnie 1983 czasopisma hybrydowe z podstawowej kolekcji Springer oraz 20 czasopism hybrydowych ADIS. 

    Program obejmuje artykuły typu Original Paper, Review Paper, Brief Communication oraz Continuing Education.

  • Zgłoszenie artykułu do programu

    Procedura decydująca o publikowaniu otwartym rozpoczyna się po pozytywnym zrecenzowaniu artykułu, w momencie, kiedy autor korespondencyjny otrzyma e-mail z wydawnictwa informujący o przyjęciu artykułu do publikacji. W wiadomości zawarty będzie link służący do zakończenia procesu publikacji. Link prowadzi na stronę, na której należy kliknąć “Request login email”, po czym autor otrzyma drugi email z linkiem do formularza internetowego Open Access Systems Solution, który powinien zostać wypełniony przez autora korespondencyjnego, patrz prezentacja formularza:

    https://vls.icm.edu.pl/zasady/2021/Springer/OA/OASiS_rollout_comms_slidedeck_comm_ICM.pdf

    Uwaga: prezentacja przeznaczona jest tylko dla instytucji uprawnionych do korzystania z programu i może być pobrana tylko z numerów IP SGGW lub z IP innych instytucji akademickich zarejestrowanych w Wirtualnej Bibliotece Nauki (WBN).

    Jeśli w momencie wypełniania formularza pula artykułów w programie na danych rok nie jest jeszcze wyczerpana i system rozpozna wybraną instytucję jako należącą do programu, to formularz wyświetli informację “Open access at no cost to you” (patrz prezentacja, str. 6), która dotyczy umowy krajowej obejmującej wszystkie polskie instytucje akademickie zgłoszone do licencji Springer. Po kliknięciu w “Yes, submit for approval”, praca zostanie skierowana do lokalnego administratora w celu weryfikacji, o czym autor zostanie powiadomiony emailem (patrz prezentacja, str. 8). O wyniku weryfikacji autor zostanie powiadomiony kolejnym emailem (str. 9 i 10).

    Formularz Open Access Systems Solution jest wykorzystywany przez Springera do obsługi większości czasopism hybrydowych, za wyjątkiem niektórych czasopism, które na liście czasopism w kolumnie E zostały oznaczone jako niestandardowe:

    https://vls.icm.edu.pl/zasady/2023/Springer/Springer_Publishing_List2023_05082023.xlsx

    W przypadku tych czasopism autor korespondencyjny otrzyma specjalne instrukcje postępowania od redakcji.

    Formularz Open Access Systems Solution oferuje jedynie standardowy typ licencji otwartej CC BY, która jest zgodna z planem S i rekomendowana np. przez NCN. Jeśli jednak autor chce opublikować swój artykuł na licencji CC BY-NC, to powinien to zgłosić do wydawnictwa na adres ORSupport@springernature.com w momencie lub zaraz po pierwszym wysłaniu artykułu do czasopisma. Po akceptacji takiego artykułu autor otrzyma od wydawnictwa specjalny formularz dla niestandardowej licencji. W opisanych powyżej przypadkach niestandardowych informacja o artykule jest także wysyłana do lokalnego administratora w instytucji w celu weryfikacji afiliacji.

  • Kontakt

    Wszelkie pytania dotyczące publikowania otwartego w czasopismach hybrydowych można kierować do wydawnictwa Springer Nature na adres oa.verification@springer.com oraz do WBN na adres wbn@icm.edu.pl.

    Kontakt w SGGW:
    Oddział Otwartych Zasobów Nauki Biblioteka Główna SGGW, pokój nr 132
    dr Agnieszka Adamiec, tel. 22 59 35 720; e-mail – agnieszka_adamiec@sggw.edu.pl