Baza Wiedzy SGGW
Baza Wiedzy SGGW to system, w którym rejestruje się informacje o dorobku naukowym pracowników i doktorantów Szkoły Doktorskiej SGGW.
Baza Wiedzy SGGW wejście
Zarządzenie Nr 20 Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z dnia 9 marca 2023 r. w sprawie wprowadzenia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie centralnego systemu ewidencji, gromadzenia i upowszechniania dorobku naukowego pracowników oraz doktorantów kształcących się w szkołach doktorskich pod nazwą „Baza Wiedzy SGGW”
Informator naukowca
Identyfikatory naukowca, profile autorskie
ORCID
ORCID to międzynarodowy system identyfikacji autora oraz jego dorobku. Identyfikator składa się z 16 cyfr podzielonych na cztery części oraz zapisanych w formie HTTPS URL. Jest on dostępny dla każdego pracownika naukowego niezależnie od etapu kariery naukowej.
SCOPUS AUTHOR IDENTIFIER
Scopus Author ID jest identyfikatorem tworzonym automatycznie w bazie Scopus. Identyfikator odróżnia podobne nazwiska poprzez przypisanie każdemu autorowi w Scopus unikalnego numeru i grupowanie wszystkich dokumentów napisanych przez tego autora, a znajdujących się w zasobach bazy.
Platforma Scopus – profil autorski
WEB OF SCIENCE RESEARCHER ID
Web of Science Researcher ID to unikalny identyfikator, który odróżnia badaczy w sieci Web of Science. Pomaga rozwiązywać problemy z tożsamością autora, zapewnia odpowiednie przypisywanie pomiędzy autorem, a jego publikacjami oraz pozwala dodawać dynamiczne metryki WoS i inne brakujące metadane do rekordów publikacji.
Platforma Web of Science – profil autorski
Profile naukowców w Web of Science – instrukcja firmy Clarivate
Ankieta oceny nauczyciela
Narzędzia do zarządzania bibliografią
MENDELEY
Mendeley jest darmowym, wszechstronnym narzędziem do zarządzania literaturą, a także rozwiązaniem wspierającym udział w międzynarodowej społeczności naukowej. Pozwala ono utworzyć osobistą bibliotekę prac naukowych, korzystać z niej z dowolnego miejsca na świecie, udostępniać opatrzone własnymi komentarzami artykuły innym badaczom oraz pozostawać na bieżąco z wynikami najnowszych badań.
Szkolenia:
- Mendeley
- Menadżer bibliografii Mendeley – jak zarządzać swoją biblioteczką publikacji?
- Mendeley – jak jednym kliknięciem tworzyć przypisy i bibliografię?
ENDNOTE
EndNote Web to funkcjonujący na platformie Web of Science, program online, służący do gromadzenia opisów bibliograficznych i tworzenia na ich podstawie, przypisów i bibliografii załącznikowej, na potrzeby przygotowywanej publikacji naukowej.
Szkolenie “EndNote online I – tworzenie i zarządzanie biblioteką rekordów” firmy Clarivate
Szkolenie “EndNote online II – wykorzystanie w pisaniu publikacji naukowych” firmy Clarivate
Inne narzędzia
JOURNAL CHECKER TOOL (JCT) – wejścieNarzędzie umożliwiające weryfikację czasopism naukowych pod kątem zgodności polityki publikacyjnej wydawców z Planem S.
EndNote Click
Narzędzie (w formie wtyczki do przeglądarki) pomagające szybko dotrzeć do pliku pdf poszukiwanej publikacji.
Bibliometria
Bazy bibliometryczne
Wskaźniki bibliometryczne
Impact Factor
JIF obliczany jest dla czasopism, które są indeksowane w bazie Journal Citation Reports (JCR) tworzonej przez firmę Clarivate Analytics. Określa średnią liczbę cytowań otrzymanych w danym roku za publikacje z poprzednich dwóch lat podzielonych przez liczbę dokumentów zindeksowanych przez ten sam 2-letni okres. Należy pamiętać, że wskaźnik JIF powinno wykorzystywać się jedynie do porównywania czasopism w obrębie jednej dyscypliny, ponieważ jest to wskaźnik nieznormalizowany i nie uwzględnia różnic pomiędzy dyscyplinami takich jak średnia liczba cytowanych publikacji w jednym artykule czy też częstotliwość publikowania. JIF jest obliczany jednorazowo po zakończeniu danego roku i publikowany najczęściej w połowie roku następnego wraz z aktualizacją bazy JCR.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją o ocenie czasopism naukowych.
Indeks Hirscha
Indeks Hirscha (h-index) jest miernikiem określającym wagę i znaczenie wszystkich prac naukowych danego autora; wskaźnikiem charakteryzującym cały jego dorobek, a nie tylko jednej lub kilku cytowanych publikacji. Na wartość Indeksu wpływają dwa czynniki: liczba publikacji (data wydania pracy nie ma znaczenia) oraz liczba ich cytowań.
CiteScore
CiteScore jest to jeden ze wskaźników bibliometrycznych, opisujących miarę cytowalności czasopism oraz innych wydawnictw ciągłych zindeksowanych w bazie Scopus.
CiteScore za dany rok określa średnią liczbę cytowań z ostatnich trzech lat podzielonych przez liczbę dokumentów zindeksowanych przez ten sam 3-letni okres. Wskaźnik CiteScore nie jest znormalizowany i nie uwzględnia różnic pomiędzy dyscyplinami, dlatego wykorzystywany jest do porównywania czasopism w obrębie jednej dyscypliny.SNIP
Wskaźnik ten pokazuje wpływ cytowań publikacji z danego czasopisma w odniesieniu do ogólnej liczby cytowań w obrębie danej kategorii naukowej. Oblicza się go poprzez podzielenie średniej liczby cytowań z danego roku za publikacje z trzech ostatnich lat (journal’s impact per publication (IPP)) przez wskaźnik DCP (database citation potential), który, w uproszczeniu, opiera się na średniej liczbie cytowań za publikacje z trzech ostatnich lat w danej kategorii. Należy przy tym zaznaczyć, że ma inną metodologię niż wskaźnik CiteScore, ponieważ przy jego wyliczaniu uwzględnia się jedynie trzy typy dokumentów: article, conference paper, oraz review. Innymi słowy, średnia liczba cytowań dla danego czasopisma zdeterminowana jest poprzez dyscyplinę naukową oraz kategorię tematyczną nadaną w bazie Scopus.
Analiza dorobku naukowego pracowników SGGW
Analiza dorobku naukowego pracowników SGGW
(Konsultacje z zakresu bibliometrii)Biblioteka Główna oferuje wsparcie bibliometryczne dla pracowników ubiegających się o awanse naukowe.
Oferta Oddziału Informacji Naukowej obejmuje:
- Przygotowanie analizy bibliometrycznej opartej na Państwa publikacjach uwzględnionych w Bazie Wiedzy SGGW;
- Pomoc w uzupełnieniu wykazu publikacji w Bazie Wiedzy SGGW;
- Wsparcie w aktualizacji i poprawie Państwa profilu w Bazie Wiedzy SGGW;
- Pomoc w budowaniu spójnego profilu autora w renomowanych bazach zewnętrznych, takich jak Web of Science i Scopus;
- Spersonalizowaną opiekę ze strony pracownika Oddziału Informacji Naukowej.
Analiza bibliometryczna będzie zawierać:
- Wartość wskaźnika h-index, liczby cytowań i liczby cytowań bez autocytowań, bazując na danych z Web of Science i Scopus,
- Sumaryczny Impact Factor (IF),
- Spis publikacji wraz z wartościami wskaźnika IF, punktacją oraz liczbą cytowań w bazach Web of Science i Scopus.
Wykonanie analizy bibliometrycznej trwa do 10 dni roboczych.
Jeśli mają Państwo pytania lub chcą złożyć zgłoszenie, zapraszamy do kontaktu z Oddziałem Informacji Naukowej:
- e-mail: bg_oin@sggw.edu.pl
- Telefon: 22 59 35 710
Ewaluacja
Aktualne przepisy prawne i zarządzenia
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
- Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
- Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Dz.U. 2018 poz. 1669
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej – Dz.U. 2019 poz. 392
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej – Dz.U. 2020 poz. 1352
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 19 października 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej -Dz.U. 2021 poz. 1994
- Zarządzenie Nr 137 Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu oceny nauczyciela akademickiego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Zarządzenie Nr 138 Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie zarządzenia okresowej oceny nauczyciela akademickiego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Przewodnik po ewaluacji działalności naukowej
Czasopisma naukowe
Obowiązująca punktacja MEIN:
Punktacja czasopism z poprzednich lat:
2023:
Lata 2019-2022:
Lata 2017-2018:
Lata 2013-2016:
Lata 2011-2012:
2010:
2009:
2008:
2007:
- Ujednolicony wykaz czasopism z dnia 28 listopada 2007 r.
- Uzupełnienie wykazu wybranych czasopism wraz z liczbą punktów za umieszczoną w nich publikację naukową – komunikat z dnia 29 lutego 2008 r.
Lata 2005-2006:
2004:
Lata 1999-2003:
Monografie naukowe
Obowiązująca punktacja MEiN:
Punktacja z lat poprzednich:
2020:
2019:
Klasyfikacja dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych
Konstytucja dla NAUKI