Miesiąc Nauki Obywatelskiej
Zapraszamy do świętowania z nami Miesiąca Nauki Obywatelskiej (Citizen Science Month), międzynarodowego wydarzenia, którego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat nauki obywatelskiej rozumianej jako udział nieprofesjonalistów w realizacji badań naukowych.
Początków tego święta należy upatrywać w projekcie, nad którym Darlene Cavalier pracowała na Uniwersytecie Pensylwanii. Jego celem była odpowiedź na pytanie, w jaki sposób osoby bez stopnia czy tytułu naukowego (takie jak Darlene Cavalier) mogą w znaczący sposób zaangażować się w naukę. W 2011 r. National Science Foundation przyznała Cavalier dotację na rozbudowę utworzonej przez nią strony internetowej SciStarter, której celem miało być dostarczanie informacji o wydarzeniach i projektach z zakresu nauki obywatelskiej. W 2014 r. działania SciStarter zostały wsparte przez Arizona State University. W 2016 roku społeczność SciStarter ustanowiła Dzień Nauki Obywatelskiej. Dzień ten w ciągu kilku lat rozrósł się do miesiąca – w 2019 r. National Library of Medicine przyznała dofinansowanie na organizowanie Miesiąca Nauki Obywatelskiej do 2026 r.
W tym roku organizatorzy miesiąca zapraszają do wspólnego działania w ramach akcji One Million Acts of Science (#OneMillionActsofScience @SciStarter). Akt/działanie ma polegać na uczestnictwie w obywatelskim projekcie badawczym, w wydarzeniu online lub stacjonarnym czy ukończeniu szkoleń oferowanych przez liderów projektu. Wszystkie akty/działania mają jedną wspólną cechę: pomagają większej liczbie osób uczestniczyć w wysiłkach na rzecz wspólnego rozwoju badań.
My w ramach tego święta zapraszamy Państwa na webinarium (bez zapisów) pt. „Nauka obywatelska (citizen science) jako element otwartej nauki”, które odbędzie się 22 kwietnia (poniedziałek) o godz. 12 na platformie Teams. Prosimy o zarezerwowanie ok. 1 godz. na wydarzenie.
Zapraszamy także do zapoznania się ze stroną internetową SciStarter i znalezienia najbardziej interesujących projektów.
Jako inspiracja może posłużyć multimedialna kartka z kalendarza na kwiecień przygotowana przez społeczność SciStarter – w każdym okienku jest wstawiony link do strony internetowej SciStarter z opisem wybranych projektów: https://bg.sggw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/57/2024/04/THE-CitSciMonth-Calendar-clickable.pdf