How Can We Increase the Nutrition-Related Knowledge in Children Aged 7–12 Years: Results of Focus Groups Interviews with Parents-Junior-Edu-Żywienie (JEŻ) Project
Ewa Czarniecka-Skubina Jadwiga Hamułka Krystyna Gutkowska
Abstrakt
Edukacja żywieniowa to długotrwały proces, który powinien obejmować różne grupy społeczne. Szczególny nacisk należy położyć na dzieci, młodzież i ich rodziców. Celem badania było poznanie opinii rodziców uczniów szkół podstawowych w wieku 7-12 lat na temat ich oczekiwań wobec edukacji szkolnej w zakresie żywności i żywienia, skierowanej zarówno do uczniów, jak i ich rodziców.
Badanie przeprowadzono wśród 101 rodziców uczniów szkół podstawowych metodą zogniskowanego wywiadu grupowego (FGI). Wykazały one, że najbardziej potrzebne są zajęcia praktyczne związane z podstawowymi zagadnieniami teoretycznymi. Podczas gdy rodzice widzą potrzebę edukacji żywieniowej dla swoich dzieci, kształcenie uczniów w tym zakresie jest interesujące tylko dla niektórych respondentów, dla których aspekty żywieniowe są dość ważne. Wszyscy rodzice chcieliby formalnej edukacji żywieniowej w szkole, ale jednocześnie nie chcą, aby zajęcia zajmowały zbyt dużo czasu ich dzieci, ze względu na i tak już zbyt dużą liczbę przedmiotów szkolnych. Zasadne wydaje się objęcie edukacją żywieniową wszystkich, niezależnie od deklarowanego zainteresowania tą tematyką. Bardzo ważna jest potrzeba spójnego prezentowania treści edukacyjnych skierowanych do nauczycieli i rodziców, aby mogli oni w jednolity sposób kształtować postawy wobec żywności i żywienia dzieci i młodzieży.