Green physical activity indicator: health, physical activity and spending time outdoors related to residents preference for greenery
Publikacja naukowczyń
Dagmara Stangierska z Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa
Beata Fornal-Pieniak z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii
Barbara Żarska z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii
oraz Paweł Szumigała, Katarzyna Widera, Karolina Szumigała.
Abstrakt
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w naturalnym otoczeniu jest integralną częścią zdrowego stylu życia. Badanie skupiało się na identyfikacji elementów infrastruktury zielonej, które mają pozytywny wpływ na zwiększanie aktywności fizycznej, spędzanie czasu na zewnątrz oraz poprawę zdrowia. Celem badania było ustalenie, które elementy infrastruktury zielonej i niebieskiej jednostek osadniczych, związane z preferencjami mieszkańców dotyczącymi zieleni, wpływają na większą aktywność fizyczną, spędzanie czasu na terenach zielonych oraz poprawę deklarowanego stanu zdrowia respondentów. W badaniu wzięło udział łącznie 721 respondentów z Polski. Wskaźnik Zielonej Aktywności Fizycznej (Green Physical Activity Indicator – GPAI) oraz preferencje dotyczące zieleni zostały wykorzystane jako zmienne objaśniające w modelu regresji wielorakiej. Na podstawie oszacowanego modelu regresji wielorakiej zidentyfikowano zmienne, które istotnie wykazywały związek przyczynowo skutkowy między GPAI a preferencjami respondentów dotyczącymi zieleni. Czynnikami wpływającymi na wzrost wskaźnika GPAI były: korzystanie z terenów zielonych w celu ćwiczenia, spędzania czasu na zewnątrz i kontaktu z naturą oraz wystarczająco duże ilości terenów zielonych w okolicy, a także bliskość miejsc do spacerowania z psem.
W artykule zaprezentowano również wyniki modelu regresji wielorakiej opisujące związek między deklarowaną oceną stanu zdrowia, aktywnością fizyczną a preferencjami dotyczącymi zieleni. Model pokazuje analogiczny związek wzrostu oceny stanu zdrowia respondentów wraz ze wzrostem aktywności fizycznej w dni powszednie i w weekendy. Główne wyniki pokazują, że na wzrost Wskaźnika Zielonej Aktywności Fizycznej (GPAI) pozytywnie wpływają czynniki związane z motywami ankietowanych do przebywania na zewnątrz, a nie atrakcyjnością i dostępnością infrastruktury zielonej. Badanie potwierdziło konieczność zagospodarowania terenów zielonych w różnorodną infrastrukturę dającą możliwość aktywnego spędzania czasu.