Food waste in polish households – Characteristics and sociodemographic determinants on the phenomenon. Nationwide research.
Beata Bilska Marzena Tomaszewska Danuta Kołożyn-Krajewska
Abstrakt
W Polsce, według naszej najlepszej wiedzy, żadna z dotychczasowych publikacji naukowych nie poruszała problemu marnowania żywności w gospodarstwach domowych oraz wpływu czynników socjodemograficznych i ekonomicznych na to zjawisko. Niniejsze badanie ma na celu wypełnienie tej luki badawczej. Przeprowadzono je w 2019 roku na reprezentatywnej dla całego kraju próbie losowo-kwotowej, obejmującej 500 gospodarstw domowych. Ankieta była realizowana w domach respondentów przez siedem kolejnych dni. Składała się z wywiadu przeprowadzanego przez ankietera, wykorzystującego metodę Computer-Assisted Personal Interviews, oraz z dziennika w formie papierowej, wypełnianego przez respondentów. Celem badania było określenie ilości marnowanej żywności, uwzględniając pięć grup produktów oraz zbadanie wpływu cech socjodemograficznych i ekonomicznych gospodarstw domowych oraz osoby odpowiedzialnej za przygotowanie posiłków na ilość marnowanej żywności.
Wyniki pokazują, że jedna osoba, średnio, marnuje rocznie 62,6 kg jadalnej żywności (łącznie 98,2 kg, jeśli uwzględnić części jadalne i niejadalne). Najczęściej wyrzucane produkty żywnościowe to owoce i warzywa, chleb, produkty mleczne, napoje i soki oraz wędliny. Analiza statystyczna wykazała, że poziom marnowania żywności w polskich gospodarstwach domowych jest uwarunkowany takimi czynnikami jak wielkość gospodarstwa domowego (liczba osób), obecność i liczba dzieci, dochód miesięczny, a także cechy osoby odpowiedzialnej za przygotowanie posiłków, takie jak wiek i status zatrudnienia.