Adherence to the Mediterranean Diet in Women and Reproductive Health across the Lifespan: A Narrative Review
Dominika Granda
Abstrakt
W wielu badaniach udowodniono, że stosowanie diety śródziemnomorskiej przynosi korzyści zdrowotne, jednakże wpływ tego wzoru żywienia na różne aspekty zdrowia reprodukcyjnego kobiet w ciągu całego ich życia nie został dokładnie określony. W związku z tym celem badania było podsumowanie wyników badań dotyczących związku między stosowaniem diety śródziemnomorskiej a różnymi aspektami związanymi ze zdrowiem reprodukcyjnym kobiet.
W ramach przeglądu literatury (baza PubMed, ScienceDirect i Google Scholar) zidentyfikowano 21 badań naukowych związanych z tematem prowadzonego przeglądu, co uznano za ograniczoną liczbę. Na podstawie pojedynczych wyników badań stwierdzono, że wyższe przestrzeganie diety śródziemnomorskiej może być pozytywnie związane z niższym ryzykiem wystąpienia pierwszej miesiączki we wczesnym wieku (1 badanie) i krótszymi cyklami miesiączkowymi (1 badanie), jednakże wydaje się nie mieć związku z bolesnym miesiączkowaniem (1 badanie). Wskazano na brak badań, w których określono by związek między stosowaniem diety śródziemnomorskiej a wiekiem wystąpienia menopauzy. Ponadto, wskazano na występowanie ograniczonych dowodów na to, że wyższe przestrzeganie diety śródziemnomorskiej wiązało się z mniejszym ryzykiem wystąpienia zespołu napięcia przedmiesiączkowego (1 badanie), poprawą zdrowia seksualnego i mniejszą częstością dysfunkcji seksualnych (3 badania) oraz poprawą stanu ogólnego zdrowia i zmniejszonym odczuciem bólu u kobiet chorujących na endometriozę (1 badanie). Wykazano również, że wyższe przestrzeganie tego rodzaju wzoru żywienia wiązało się z niższym ryzykiem niepłodności (6 badań), natomiast wyniki badań dotyczące zespołu policystycznych jajników nie były jednoznaczne (7 badań).
Na podstawie przeprowadzonego przeglądu piśmiennictwa stwierdzono, że istnieje konieczność prowadzenia dalszych badań, aby ustalić związek między stosowaniem diety śródziemnomorskiej a zapobieganiem bądź ewentualnym wspomaganiem leczenia chorób związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym kobiet.
https://doi.org/10.3390/nu15092131