30 kwietnia podczas spotkania AKK, dyskutowaliśmy o „Złodziejach żarówek” Tomasza Różyckiego.

Powieść wciągnęła nas w ostry wiraż w kierunku późnego PRL-u, kiedy bezpośrednie stosunki międzyludzkie były wartością nadrzędną, m.in. dlatego że pozwalały przetrwać chude lata deficytu towarów na półkach sklepowych. Międzysąsiedzkie, czasem interesowane kontakty, które opisuje autor, tworzyły realne, choć nie zawsze udane więzi społeczne. Dziś może się to wydawać nieco egzotyczne, ale w czasach sprzed internetu, mieszkańcy bloku tworzyli coś w rodzaju jednej wielkiej komórki społecznej i niemal wszyscy wszystko o sobie wiedzieli. Nie było to związane z charakterem ludzkim, po prostu – żeby cokolwiek załatwić, choćby przegranie muzyki z kasety na kasetę, potrzebny był bezpośredni kontakt.
O zaletach i wadach życia „w analogu” rozmawialiśmy w gronie osób zróżnicowanych wiekowo, co tylko wzbogaciło naszą dyskusję.
Na kolejne spotkanie Akademickiego Klubu Książki zapraszamy już 4 czerwca, tematem naszej dyskusji będzie tym razem reportaż Marka Szymaniaka „Zapaść. Reportaże z polskich miast”.
Lekturę znajdziecie zarówno w naszych zbiorach jak i na platformie Legimi, do której kod dostępu można otrzymać pisząc na adres: bg_wypozyczalnia@sggw.edu.pl
W sprawach związanych z aktywnością Akademickiego Klubu Książki prosimy o kontakt z koordynatorką – Lucyną Dąbrowską lucyna_dabrowska@sggw.edu.pl